eşidilmək
Azerbaijani
Conjugation
Conjugation of eşidilmək
| positive | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| subject non-past participle | eşidilən | |||||||
| subject past participle | eşidilmiş | |||||||
| non-subject participle | (mənim +) eşidildiyim | (sənin +) eşidildiyin | (gen. agent +) eşidildiyi | (bizim +) eşidildiyimiz | (sizin +) eşidildiyiniz | (gen. agent +) eşidildiyi or eşidildikləri | ||
| converb | eşidilib | |||||||
| gerund | eşidilərək | |||||||
| infinitive | eşidilmək | |||||||
| singular | plural | |||||||
| first | second | third | first | second | third | |||
| indicative | present | simple | eşidilirəm | eşidilirsən | eşidilir | eşidilirik | eşidilirsiniz | eşidilirlər |
| perfect | eşidilmişəm | eşidilmişsən | eşidilmişdir | eşidilmişik | eşidilmişsiniz | eşidilmişdirlər | ||
| past | simple | eşidildim | eşidildin | eşidildi | eşidildik | eşidildiniz | eşidildilər | |
| continuous | eşidilirdim | eşidilirdin | eşidilirdi | eşidilirdik | eşidilirdiniz | eşidilirdilər | ||
| perfect | eşidilmişdim | eşidilmişdin | eşidilmişdi | eşidilmişdik | eşidilmişdiniz | eşidilmişdilər | ||
| future | definite | eşidiləcəyəm | eşidiləcəksən | eşidiləcəkdir | eşidiləcəyik | eşidiləcəksiniz | eşidiləcəkdirlər | |
| indefinite | eşidilərəm | eşidilərsən | eşidilər | eşidilərik | eşidilərsiniz | eşidilərlər | ||
| future-in-the-past | definite | eşidiləcəkdim | eşidiləcəkdin | eşidiləcəkdi | eşidiləcəkdik | eşidiləcəkdiniz | eşidiləcəkdilər | |
| indefinite | eşidilərdim | eşidilərdin | eşidilərdi | eşidilərdik | eşidilərdiniz | eşidilərdilər | ||
| conditional | present | eşidilsəm | eşidilsən | eşidilsə | eşidilsək | eşidilsəniz | eşidilsələr | |
| past | eşidilsəydim | eşidilsəydin | eşidilsəydi | eşidilsəydik | eşidilsəydiniz | eşidilsəydilər | ||
| subjunctive | eşidiləm | eşidiləsən | eşidilə | eşidilək | eşidiləsiniz | eşidilələr | ||
| hortative | eşidiləsiyəm | eşidiləsisən | eşidiləsidir | eşidiləsiyik | eşidiləsisiniz | eşidiləsidirlər | ||
| obligational | present | eşidilməliyəm | eşidilməlisən | eşidilməlidir | eşidilməliyik | eşidilməlisiniz | eşidilməlidirlər | |
| past | eşidilməliydim | eşidilməliydin | eşidilməliydi | eşidilməliydik | eşidilməliydiniz | eşidilməliydilər | ||
| imperative | eşidilim | eşidil | eşidilsin | eşidilək | eşidilin | eşidilsinlər | ||
| negative | ||||||||
| subject non-past participle | eşidilməyən | |||||||
| subject past participle | eşidilməmiş | |||||||
| non-subject participle | (mənim +) eşidilmədiyim | (sənin +) eşidilmədiyin | (gen. agent +) eşidilmədiyi | (bizim +) eşidilmədiyimiz | (sizin +) eşidilmədiyiniz | (gen. agent +) eşidilmədiyi or eşidilmədikləri | ||
| converb | eşidilməyib | |||||||
| gerund | eşidilməyərək | |||||||
| infinitive | eşidilməmək | |||||||
| singular | plural | |||||||
| first | second | third | first | second | third | |||
| indicative | present | simple | eşidilmirəm | eşidilmirsən | eşidilmir | eşidilmirik | eşidilmirsiniz | eşidilmirlər |
| perfect | eşidilməmişəm | eşidilməmişsən | eşidilməmişdir | eşidilməmişik | eşidilməmişsiniz | eşidilməmişdirlər | ||
| past | simple | eşidilmədim | eşidilmədin | eşidilmədi | eşidilmədik | eşidilmədiniz | eşidilmədilər | |
| continuous | eşidilmirdim | eşidilmirdin | eşidilmirdi | eşidilmirdik | eşidilmirdiniz | eşidilmirdilər | ||
| perfect | eşidilməmişdim | eşidilməmişdin | eşidilməmişdi | eşidilməmişdik | eşidilməmişdiniz | eşidilməmişdilər | ||
| future | definite | eşidilməyəcəyəm | eşidilməyəcəksən | eşidilməyəcəkdir | eşidilməyəcəyik | eşidilməyəcəksiniz | eşidilməyəcəkdirlər | |
| indefinite | eşidilmərəm | eşidilmərsən | eşidilməz | eşidilmərik | eşidilmərsiniz | eşidilməzlər | ||
| future-in-the-past | definite | eşidilməyəcəkdim | eşidilməyəcəkdin | eşidilməyəcəkdi | eşidilməyəcəkdik | eşidilməyəcəkdiniz | eşidilməyəcəkdilər | |
| indefinite | eşidilməzdim | eşidilməzdin | eşidilməzdi | eşidilməzdik | eşidilməzdiniz | eşidilməzdilər | ||
| conditional | present | eşidilməsəm | eşidilməsən | eşidilməsə | eşidilməsək | eşidilməsəniz | eşidilməsələr | |
| past | eşidilməsəydim | eşidilməsəydin | eşidilməsəydi | eşidilməsəydik | eşidilməsəydiniz | eşidilməsəydilər | ||
| subjunctive | eşidilməyəm | eşidilməyəsən | eşidilməyə | eşidilməyək | eşidilməyəsiniz | eşidilməyələr | ||
| hortative | eşidilməyəsiyəm | eşidilməyəsisən | eşidilməyəsidir | eşidilməyəsiyik | eşidilməyəsisiniz | eşidilməyəsidirlər | ||
| obligational | present | eşidilməməliyəm | eşidilməməlisən | eşidilməməlidir | eşidilməməliyik | eşidilməməlisiniz | eşidilməməlidirlər | |
| past | eşidilməməliydim | eşidilməməliydin | eşidilməməliydi | eşidilməməliydik | eşidilməməliydiniz | eşidilməməliydilər | ||
| imperative | eşidilməyim | eşidilmə | eşidilməsin | eşidilməyək | eşidilməyin | eşidilməsinlər | ||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.