yetişdirmək
Azerbaijani
Etymology
From yetişmək (“to ripen, mature”) + -dir.
Pronunciation
- IPA(key): [jet(i)ʃdirˈmæk], [jet(i)ʃdirˈmæj]
- Hyphenation: ye‧tiş‧dir‧mək
Verb
yetişdirmək
Conjugation
Conjugation of yetişdirmək
| positive | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| subject non-past participle | yetişdirən | |||||||
| subject past participle | yetişdirmiş | |||||||
| non-subject participle | with undefined agent | yetişdirdik | ||||||
| with defined agent | (mənim +) yetişdirdiyim | (sənin +) yetişdirdiyin | (gen. agent +) yetişdirdiyi | (bizim +) yetişdirdiyimiz | (sizin +) yetişdirdiyiniz | (gen. agent +) yetişdirdiyi or yetişdirdikləri | ||
| converb | yetişdirib | |||||||
| infinitive | yetişdirmək | |||||||
| singular | plural | |||||||
| first | second | third | first | second | third | |||
| indicative | present | simple | yetişdirirəm | yetişdirirsən | yetişdirir | yetişdiririk | yetişdirirsiniz | yetişdirirlər |
| perfect | yetişdirmişəm | yetişdirmişsən | yetişdirmişdir | yetişdirmişik | yetişdirmişsiniz | yetişdirmişdirlər | ||
| past | simple | yetişdirdim | yetişdirdin | yetişdirdi | yetişdirdik | yetişdirdiniz | yetişdirdilər | |
| continuous | yetişdirirdim | yetişdirirdin | yetişdirirdi | yetişdirirdik | yetişdirirdiniz | yetişdirirdilər | ||
| perfect | yetişdirmişdim | yetişdirmişdin | yetişdirmişdi | yetişdirmişdik | yetişdirmişdiniz | yetişdirmişdilər | ||
| future | definite | yetişdirəcəyəm | yetişdirəcəksən | yetişdirəcəkdir | yetişdirəcəyik | yetişdirəcəksiniz | yetişdirəcəkdirlər | |
| indefinite | yetişdirərəm | yetişdirərsən | yetişdirər | yetişdirərik | yetişdirərsiniz | yetişdirərlər | ||
| future-in-the-past | definite | yetişdirəcəkdim | yetişdirəcəkdin | yetişdirəcəkdi | yetişdirəcəkdik | yetişdirəcəkdiniz | yetişdirəcəkdilər | |
| indefinite | yetişdirərdim | yetişdirərdin | yetişdirərdi | yetişdirərdik | yetişdirərdiniz | yetişdirərdilər | ||
| conditional | present | yetişdirsəm | yetişdirsən | yetişdirsə | yetişdirsək | yetişdirsəniz | yetişdirsələr | |
| past | yetişdirsəydim | yetişdirsəydin | yetişdirsəydi | yetişdirsəydik | yetişdirsəydiniz | yetişdirsəydilər | ||
| subjunctive | yetişdirəm | yetişdirəsən | yetişdirə | yetişdirək | yetişdirəsiniz | yetişdirələr | ||
| hortative | yetişdirəsiyəm | yetişdirəsisən | yetişdirəsidir | yetişdirəsiyik | yetişdirəsisiniz | yetişdirəsidirlər | ||
| obligational | present | yetişdirməliyəm | yetişdirməlisən | yetişdirməlidir | yetişdirməliyik | yetişdirməlisiniz | yetişdirməlidirlər | |
| past | yetişdirməliydim | yetişdirməliydin | yetişdirməliydi | yetişdirməliydik | yetişdirməliydiniz | yetişdirməliydilər | ||
| imperative | yetişdirim | yetişdir | yetişdirsin | yetişdirək | yetişdirin | yetişdirsinlər | ||
| negative | ||||||||
| subject non-past participle | yetişdirməyən | |||||||
| subject past participle | yetişdirməmiş | |||||||
| non-subject participle | with undefined agent | yetişdirmədik | ||||||
| with defined agent | (mənim +) yetişdirmədiyim | (sənin +) yetişdirmədiyin | (gen. agent +) yetişdirmədiyi | (bizim +) yetişdirmədiyimiz | (sizin +) yetişdirmədiyiniz | (gen. agent +) yetişdirmədiyi or yetişdirmədikləri | ||
| converb | yetişdirməyib | |||||||
| infinitive | yetişdirməmək | |||||||
| singular | plural | |||||||
| first | second | third | first | second | third | |||
| indicative | present | simple | yetişdirmirəm | yetişdirmirsən | yetişdirmir | yetişdirmirik | yetişdirmirsiniz | yetişdirmirlər |
| perfect | yetişdirməmişəm | yetişdirməmişsən | yetişdirməmişdir | yetişdirməmişik | yetişdirməmişsiniz | yetişdirməmişdirlər | ||
| past | simple | yetişdirmədim | yetişdirmədin | yetişdirmədi | yetişdirmədik | yetişdirmədiniz | yetişdirmədilər | |
| continuous | yetişdirmirdim | yetişdirmirdin | yetişdirmirdi | yetişdirmirdik | yetişdirmirdiniz | yetişdirmirdilər | ||
| perfect | yetişdirməmişdim | yetişdirməmişdin | yetişdirməmişdi | yetişdirməmişdik | yetişdirməmişdiniz | yetişdirməmişdilər | ||
| future | definite | yetişdirməyəcəyəm | yetişdirməyəcəksən | yetişdirməyəcəkdir | yetişdirməyəcəyik | yetişdirməyəcəksiniz | yetişdirməyəcəkdirlər | |
| indefinite | yetişdirmərəm | yetişdirmərsən | yetişdirməz | yetişdirmərik | yetişdirmərsiniz | yetişdirməzlər | ||
| future-in-the-past | definite | yetişdirməyəcəkdim | yetişdirməyəcəkdin | yetişdirməyəcəkdi | yetişdirməyəcəkdik | yetişdirməyəcəkdiniz | yetişdirməyəcəkdilər | |
| indefinite | yetişdirməzdim | yetişdirməzdin | yetişdirməzdi | yetişdirməzdik | yetişdirməzdiniz | yetişdirməzdilər | ||
| conditional | present | yetişdirməsəm | yetişdirməsən | yetişdirməsə | yetişdirməsək | yetişdirməsəniz | yetişdirməsələr | |
| past | yetişdirməsəydim | yetişdirməsəydin | yetişdirməsəydi | yetişdirməsəydik | yetişdirməsəydiniz | yetişdirməsəydilər | ||
| subjunctive | yetişdirməyəm | yetişdirməyəsən | yetişdirməyə | yetişdirməyək | yetişdirməyəsiniz | yetişdirməyələr | ||
| hortative | yetişdirməyəsiyəm | yetişdirməyəsisən | yetişdirməyəsidir | yetişdirməyəsiyik | yetişdirməyəsisiniz | yetişdirməyəsidirlər | ||
| obligational | present | yetişdirməməliyəm | yetişdirməməlisən | yetişdirməməlidir | yetişdirməməliyik | yetişdirməməlisiniz | yetişdirməməlidirlər | |
| past | yetişdirməməliydim | yetişdirməməliydin | yetişdirməməliydi | yetişdirməməliydik | yetişdirməməliydiniz | yetişdirməməliydilər | ||
| imperative | yetişdirməyim | yetişdirmə | yetişdirməsin | yetişdirməyək | yetişdirməyin | yetişdirməsinlər | ||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.