qatıqlamaq
Azerbaijani
Pronunciation
- IPA(key): /ɡɑtɯɣɫɑˈmɑχ/
- Hyphenation: qa‧tıq‧la‧maq
Verb
qatıqlamaq
Conjugation
Conjugation of qatıqlamaq
| positive | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| subject non-past participle | qatıqlayan | |||||||
| subject past participle | qatıqlamış | |||||||
| non-subject participle | (mənim +) qatıqladığım | (sənin +) qatıqladığın | (gen. agent +) qatıqladığı | (bizim +) qatıqladığımız | (sizin +) qatıqladığınız | (gen. agent +) qatıqladığı or qatıqladıqları | ||
| converb | qatıqlayıb | |||||||
| gerund | qatıqlayaraq | |||||||
| infinitive | qatıqlamaq | |||||||
| singular | plural | |||||||
| first | second | third | first | second | third | |||
| indicative | present | simple | qatıqlayıram | qatıqlayırsan | qatıqlayır | qatıqlayırıq | qatıqlayırsınız | qatıqlayırlar |
| perfect | qatıqlamışam | qatıqlamışsan | qatıqlamışdır | qatıqlamışıq | qatıqlamışsınız | qatıqlamışdırlar | ||
| past | simple | qatıqladım | qatıqladın | qatıqladı | qatıqladıq | qatıqladınız | qatıqladılar | |
| continuous | qatıqlayırdım | qatıqlayırdın | qatıqlayırdı | qatıqlayırdıq | qatıqlayırdınız | qatıqlayırdılar | ||
| perfect | qatıqlamışdım | qatıqlamışdın | qatıqlamışdı | qatıqlamışdıq | qatıqlamışdınız | qatıqlamışdılar | ||
| future | definite | qatıqlayacağam | qatıqlayacaqsan | qatıqlayacaqdır | qatıqlayacağıq | qatıqlayacaqsınız | qatıqlayacaqdırlar | |
| indefinite | qatıqlayaram | qatıqlayarsan | qatıqlayar | qatıqlayarıq | qatıqlayarsınız | qatıqlayarlar | ||
| future-in-the-past | definite | qatıqlayacaqdım | qatıqlayacaqdın | qatıqlayacaqdı | qatıqlayacaqdıq | qatıqlayacaqdınız | qatıqlayacaqdılar | |
| indefinite | qatıqlayardım | qatıqlayardın | qatıqlayardı | qatıqlayardıq | qatıqlayardınız | qatıqlayardılar | ||
| conditional | present | qatıqlasam | qatıqlasan | qatıqlasa | qatıqlasaq | qatıqlasanız | qatıqlasalar | |
| past | qatıqlasaydım | qatıqlasaydın | qatıqlasaydı | qatıqlasaydıq | qatıqlasaydınız | qatıqlasaydılar | ||
| subjunctive | qatıqlayam | qatıqlayasan | qatıqlaya | qatıqlayaq | qatıqlayasınız | qatıqlayalar | ||
| hortative | qatıqlayasıyam | qatıqlayasısan | qatıqlayasıdır | qatıqlayasıyıq | qatıqlayasısınız | qatıqlayasıdırlar | ||
| obligational | present | qatıqlamalıyam | qatıqlamalısan | qatıqlamalıdır | qatıqlamalıyıq | qatıqlamalısınız | qatıqlamalıdırlar | |
| past | qatıqlamalıydım | qatıqlamalıydın | qatıqlamalıydı | qatıqlamalıydıq | qatıqlamalıydınız | qatıqlamalıydılar | ||
| imperative | qatıqlayım | qatıqla | qatıqlasın | qatıqlayaq | qatıqlayın | qatıqlasınlar | ||
| negative | ||||||||
| subject non-past participle | qatıqlamayan | |||||||
| subject past participle | qatıqlamamış | |||||||
| non-subject participle | (mənim +) qatıqlamadığım | (sənin +) qatıqlamadığın | (gen. agent +) qatıqlamadığı | (bizim +) qatıqlamadığımız | (sizin +) qatıqlamadığınız | (gen. agent +) qatıqlamadığı or qatıqlamadıqları | ||
| converb | qatıqlamayıb | |||||||
| gerund | qatıqlamayaraq | |||||||
| infinitive | qatıqlamamaq | |||||||
| singular | plural | |||||||
| first | second | third | first | second | third | |||
| indicative | present | simple | qatıqlamıram | qatıqlamırsan | qatıqlamır | qatıqlamırıq | qatıqlamırsınız | qatıqlamırlar |
| perfect | qatıqlamamışam | qatıqlamamışsan | qatıqlamamışdır | qatıqlamamışıq | qatıqlamamışsınız | qatıqlamamışdırlar | ||
| past | simple | qatıqlamadım | qatıqlamadın | qatıqlamadı | qatıqlamadıq | qatıqlamadınız | qatıqlamadılar | |
| continuous | qatıqlamırdım | qatıqlamırdın | qatıqlamırdı | qatıqlamırdıq | qatıqlamırdınız | qatıqlamırdılar | ||
| perfect | qatıqlamamışdım | qatıqlamamışdın | qatıqlamamışdı | qatıqlamamışdıq | qatıqlamamışdınız | qatıqlamamışdılar | ||
| future | definite | qatıqlamayacağam | qatıqlamayacaqsan | qatıqlamayacaqdır | qatıqlamayacağıq | qatıqlamayacaqsınız | qatıqlamayacaqdırlar | |
| indefinite | qatıqlamaram | qatıqlamarsan | qatıqlamaz | qatıqlamarıq | qatıqlamarsınız | qatıqlamazlar | ||
| future-in-the-past | definite | qatıqlamayacaqdım | qatıqlamayacaqdın | qatıqlamayacaqdı | qatıqlamayacaqdıq | qatıqlamayacaqdınız | qatıqlamayacaqdılar | |
| indefinite | qatıqlamazdım | qatıqlamazdın | qatıqlamazdı | qatıqlamazdıq | qatıqlamazdınız | qatıqlamazdılar | ||
| conditional | present | qatıqlamasam | qatıqlamasan | qatıqlamasa | qatıqlamasaq | qatıqlamasanız | qatıqlamasalar | |
| past | qatıqlamasaydım | qatıqlamasaydın | qatıqlamasaydı | qatıqlamasaydıq | qatıqlamasaydınız | qatıqlamasaydılar | ||
| subjunctive | qatıqlamayam | qatıqlamayasan | qatıqlamaya | qatıqlamayaq | qatıqlamayasınız | qatıqlamayalar | ||
| hortative | qatıqlamayasıyam | qatıqlamayasısan | qatıqlamayasıdır | qatıqlamayasıyıq | qatıqlamayasısınız | qatıqlamayasıdırlar | ||
| obligational | present | qatıqlamamalıyam | qatıqlamamalısan | qatıqlamamalıdır | qatıqlamamalıyıq | qatıqlamamalısınız | qatıqlamamalıdırlar | |
| past | qatıqlamamalıydım | qatıqlamamalıydın | qatıqlamamalıydı | qatıqlamamalıydıq | qatıqlamamalıydınız | qatıqlamamalıydılar | ||
| imperative | qatıqlamayım | qatıqlama | qatıqlamasın | qatıqlamayaq | qatıqlamayın | qatıqlamasınlar | ||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.