izah etmək
Azerbaijani
Verb
izah etmək
- (transitive) to explain
- Synonyms: başa salmaq, anlatmaq
- (transitive) to account for
- Antonym: açıqlamaq
Conjugation
Conjugation of izah etmək
| positive | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| subject non-past participle | izah edən | |||||||
| subject past participle | izah etmiş | |||||||
| non-subject participle | with undefined agent | izah etdik | ||||||
| with defined agent | (mənim +) izah etdiyim | (sənin +) izah etdiyin | (gen. agent +) izah etdiyi | (bizim +) izah etdiyimiz | (sizin +) izah etdiyiniz | (gen. agent +) izah etdiyi or izah etdikləri | ||
| converb | izah edib | |||||||
| infinitive | izah etmək | |||||||
| singular | plural | |||||||
| first | second | third | first | second | third | |||
| indicative | present | simple | izah edirəm | izah edirsən | izah edir | izah edirik | izah edirsiniz | izah edirlər |
| perfect | izah etmişəm | izah etmişsən | izah etmişdir | izah etmişik | izah etmişsiniz | izah etmişdirlər | ||
| past | simple | izah etdim | izah etdin | izah etdi | izah etdik | izah etdiniz | izah etdilər | |
| continuous | izah edirdim | izah edirdin | izah edirdi | izah edirdik | izah edirdiniz | izah edirdilər | ||
| perfect | izah etmişdim | izah etmişdin | izah etmişdi | izah etmişdik | izah etmişdiniz | izah etmişdilər | ||
| future | definite | izah edəcəyəm | izah edəcəksən | izah edəcəkdir | izah edəcəyik | izah edəcəksiniz | izah edəcəkdirlər | |
| indefinite | izah edərəm | izah edərsən | izah edər | izah edərik | izah edərsiniz | izah edərlər | ||
| future-in-the-past | definite | izah edəcəkdim | izah edəcəkdin | izah edəcəkdi | izah edəcəkdik | izah edəcəkdiniz | izah edəcəkdilər | |
| indefinite | izah edərdim | izah edərdin | izah edərdi | izah edərdik | izah edərdiniz | izah edərdilər | ||
| conditional | present | izah etsəm | izah etsən | izah etsə | izah etsək | izah etsəniz | izah etsələr | |
| past | izah etsəydim | izah etsəydin | izah etsəydi | izah etsəydik | izah etsəydiniz | izah etsəydilər | ||
| subjunctive | izah edəm | izah edəsən | izah edə | izah edək | izah edəsiniz | izah edələr | ||
| hortative | izah edəsiyəm | izah edəsisən | izah edəsidir | izah edəsiyik | izah edəsisiniz | izah edəsidirlər | ||
| obligational | present | izah etməliyəm | izah etməlisən | izah etməlidir | izah etməliyik | izah etməlisiniz | izah etməlidirlər | |
| past | izah etməliydim | izah etməliydin | izah etməliydi | izah etməliydik | izah etməliydiniz | izah etməliydilər | ||
| imperative | izah edim | izah et | izah etsin | izah edək | izah edin | izah etsinlər | ||
| negative | ||||||||
| subject non-past participle | izah etməyən | |||||||
| subject past participle | izah etməmiş | |||||||
| non-subject participle | with undefined agent | izah etmədik | ||||||
| with defined agent | (mənim +) izah etmədiyim | (sənin +) izah etmədiyin | (gen. agent +) izah etmədiyi | (bizim +) izah etmədiyimiz | (sizin +) izah etmədiyiniz | (gen. agent +) izah etmədiyi or izah etmədikləri | ||
| converb | izah etməyib | |||||||
| infinitive | izah etməmək | |||||||
| singular | plural | |||||||
| first | second | third | first | second | third | |||
| indicative | present | simple | izah etmirəm | izah etmirsən | izah etmir | izah etmirik | izah etmirsiniz | izah etmirlər |
| perfect | izah etməmişəm | izah etməmişsən | izah etməmişdir | izah etməmişik | izah etməmişsiniz | izah etməmişdirlər | ||
| past | simple | izah etmədim | izah etmədin | izah etmədi | izah etmədik | izah etmədiniz | izah etmədilər | |
| continuous | izah etmirdim | izah etmirdin | izah etmirdi | izah etmirdik | izah etmirdiniz | izah etmirdilər | ||
| perfect | izah etməmişdim | izah etməmişdin | izah etməmişdi | izah etməmişdik | izah etməmişdiniz | izah etməmişdilər | ||
| future | definite | izah etməyəcəyəm | izah etməyəcəksən | izah etməyəcəkdir | izah etməyəcəyik | izah etməyəcəksiniz | izah etməyəcəkdirlər | |
| indefinite | izah etmərəm | izah etmərsən | izah etməz | izah etmərik | izah etmərsiniz | izah etməzlər | ||
| future-in-the-past | definite | izah etməyəcəkdim | izah etməyəcəkdin | izah etməyəcəkdi | izah etməyəcəkdik | izah etməyəcəkdiniz | izah etməyəcəkdilər | |
| indefinite | izah etməzdim | izah etməzdin | izah etməzdi | izah etməzdik | izah etməzdiniz | izah etməzdilər | ||
| conditional | present | izah etməsəm | izah etməsən | izah etməsə | izah etməsək | izah etməsəniz | izah etməsələr | |
| past | izah etməsəydim | izah etməsəydin | izah etməsəydi | izah etməsəydik | izah etməsəydiniz | izah etməsəydilər | ||
| subjunctive | izah etməyəm | izah etməyəsən | izah etməyə | izah etməyək | izah etməyəsiniz | izah etməyələr | ||
| hortative | izah etməyəsiyəm | izah etməyəsisən | izah etməyəsidir | izah etməyəsiyik | izah etməyəsisiniz | izah etməyəsidirlər | ||
| obligational | present | izah etməməliyəm | izah etməməlisən | izah etməməlidir | izah etməməliyik | izah etməməlisiniz | izah etməməlidirlər | |
| past | izah etməməliydim | izah etməməliydin | izah etməməliydi | izah etməməliydik | izah etməməliydiniz | izah etməməliydilər | ||
| imperative | izah etməyim | izah etmə | izah etməsin | izah etməyək | izah etməyin | izah etməsinlər | ||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.