gënjej
Albanian
Etymology
Borrowed from Vulgar Latin ingannō, from Latin ganniō.
Pronunciation
- IPA(key): /ɡəˈɲɛj/
Conjugation
Standard Albanian conjugation of gënjej (active voice)
| participle — present (pjesore — e tashme) |
gënjyer | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| participle — perfect (pjesore — e kryer) |
pasë gënjyer | ||||||
| gerund — present (percjellore — e tashme) |
duke gënjyer | ||||||
| gerund — perfect (percjellore — e kryer) |
duke pasë gënjyer | ||||||
| infinitive — present (paskajore — e tashme) |
për të gënjyer | ||||||
| infinitive — perfect (paskajore — e kryer) |
për të pasë gënjyer | ||||||
| privative (forma mohore) |
pa gënjyer | ||||||
| absolutive (absolutive) |
me të gënjyer | ||||||
| singular (njëjës) |
plural (shumës) | ||||||
| 1st pers. (veta e 1rë) |
2nd pers. (veta e 2të) |
3rd pers. (veta e 3të) |
1st pers. (veta e 1rë) |
2nd pers. (veta e 2të) |
3rd pers. (veta e 3të) | ||
| indicative (dëftore) |
unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
| present (e tashme) |
gënjej | gënjen | gënjen | gënjejmë | gënjeni | gënjejnë | |
| continuous present (e tashme e vashdueshme) |
po gënjej | po gënjen | po gënjen | po gënjejmë | po gënjeni | po gënjejnë | |
| imperfect (e pakryer) |
gënjeja | gënjeje | gënjente | gënjenim | gënjenit | gënjenin | |
| continuous imperfect (e pakryer e vazhdueshme) |
po gënjeja | po gënjeje | po gënjente | po gënjenim | po gënjenit | po gënjenin | |
| aorist (simple past) (e kryer e thjeshtë) |
gënjeva | gënjeve | gënjeu | gënjyem | gënjyet | gënjyen | |
| perfect (e kryer) |
kam gënjyer | ke gënjyer | ka gënjyer | kemi gënjyer | keni gënjyer | kanë gënjyer | |
| past perfect (më se e kryer) |
kisha gënjyer | kishe gënjyer | kishte gënjyer | kishim gënjyer | kishit gënjyer | kishin gënjyer | |
| aorist II (past perfect II) (e kryer e tejshkuar) |
pata gënjyer | pate gënjyer | pati gënjyer | patëm gënjyer | patët gënjyer | patën gënjyer | |
| future (e ardhme) |
kam për të gënjyer | ke për të gënjyer | ka për të gënjyer | kemi për të gënjyer | keni për të gënjyer | kanë për të gënjyer | |
| future perfect (ardhme e përparme) |
kam për të pasë gënjyer | ke për të pasë gënjyer | ka për të pasë gënjyer | kemi për të pasë gënjyer | keni për të pasë gënjyer | kanë për të pasë gënjyer | |
| 2nd future¹ (e ardhme) |
do të gënjej | do të gënjesh | do të gënjejë | do të gënjejmë | do të gënjeni | do të gënjejnë | |
| 2nd future perfect² (e ardhme e përparme) |
do të kem gënjyer | do të kesh gënjyer | do të ketë gënjyer | do të kemi gënjyer | do të keni gënjyer | do të kenë gënjyer | |
| subjunctive (lidhore) |
unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
| present (e tashme) |
të gënjej | të gënjesh | të gënjejë | të gënjejmë | të gënjeni | të gënjejnë | |
| imperfect (e pakryer) |
të gënjeja | të gënjeje | të gënjente | të gënjenim | të gënjenit | të gënjenin | |
| perfect (e kryer) |
të kem gënjyer | të kesh gënjyer | të ketë gënjyer | të kemi gënjyer | të keni gënjyer | të kenë gënjyer | |
| past perfect (më se e kryer) |
të kisha gënjyer | të kishe gënjyer | të kishte gënjyer | të kishim gënjyer | të kishit gënjyer | të kishin gënjyer | |
| conditional (kushtore) |
unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
| present¹ (e tashme) |
do të gënjej | do të gënjesh | do të gënjejë | do të gënjejmë | do të gënjeni | do të gënjejnë | |
| imperfect (e pakryer) |
do të gënjeja | do të gënjeje | do të gënjente | do të gënjenim | do të gënjenit | do të gënjenin | |
| perfect² (e kryer) |
do të kem gënjyer | do të kesh gënjyer | do të ketë gënjyer | do të kemi gënjyer | do të keni gënjyer | do të kenë gënjyer | |
| past perfect (më se e kryer) |
do të kisha gënjyer | do të kishe gënjyer | do të kishte gënjyer | do të kishim gënjyer | do të kishit gënjyer | do të kishin gënjyer | |
| optative (dëshirore) |
unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
| present (e tashme) |
gënjefsha | gënjefsh | gënjeftë | gënjefshim | gënjefshit | gënjefshin | |
| perfect (e kryer) |
paça gënjyer | paç gënjyer | pastë gënjyer | paçim gënjyer | paçit gënjyer | paçin gënjyer | |
| admirative (habitore) |
unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
| present (e tashme) |
gënjyekam | gënjyeke | gënjyeka | gënjyekemi | gënjyekeni | gënjyekan | |
| imperfect (pakryer) |
gënjyekësha | gënjyekëshe | gënjyekësh | gënjyekëshim | gënjyekëshit | gënjyekëshin | |
| perfect (e kryer) |
paskam gënjyer | paske gënjyer | paska gënjyer | paskemi gënjyer | paskeni gënjyer | paskan gënjyer | |
| past perfect (më se e kryer) |
paskësha gënjyer | paskëshe gënjyer | paskësh gënjyer | paskëshim gënjyer | paskëshit gënjyer | paskëshin gënjyer | |
| imperative (urdhërore) |
— | ti | — | — | ju | — | |
| present (e tashme) |
— | gënje! | — | — | gënjeni! | — | |
| imperative — negatory (urdhërore — muhore) |
— | ti | — | — | ju | — | |
| present (e tashme) |
— | Mos gënje! (Mos u gënje!) | — | — | Mos gënjeni! (Mos u gënjeni!) | — | |
| jussive (urdhërore) |
unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
| present (e tashme) |
le të gënjej | le të gënjesh | le të gënjejë | le të gënjejmë | le të gënjeni | le të gënjejnë | |
| imperfect (e pakryer) |
le të gënjeja | le të gënjeje | le të gënjente | le të gënjenim | le të gënjenit | le të gënjenin | |
| perfect (e kryer) |
le të kem gënjyer | le të kesh gënjyer | le të ketë gënjyer | le të kemi gënjyer | le të keni gënjyer | le të kenë gënjyer | |
| past perfect (më se e kryer) |
le të kisha gënjyer | le të kishe gënjyer | le të kishte gënjyer | le të kishim gënjyer | le të kishit gënjyer | le të kishin gënjyer | |
| (¹) indicative 2nd future identical with conditional present — ²) indicative 2nd future perfect identical with conditional perfect) | |||||||
Synonyms
Derived terms
- gënjeshtër
- zhgënjej
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.