deyinmək
Azerbaijani
Verb
deyinmək
Conjugation
Conjugation of deyinmək
| positive | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| subject non-past participle | deyinən | |||||||
| subject past participle | deyinmiş | |||||||
| non-subject participle | (mənim +) deyindiyim | (sənin +) deyindiyin | (gen. agent +) deyindiyi | (bizim +) deyindiyimiz | (sizin +) deyindiyiniz | (gen. agent +) deyindiyi or deyindikləri | ||
| converb | deyinib | |||||||
| gerund | deyinərək | |||||||
| infinitive | deyinmək | |||||||
| singular | plural | |||||||
| first | second | third | first | second | third | |||
| indicative | present | simple | deyinirəm | deyinirsən | deyinir | deyinirik | deyinirsiniz | deyinirlər |
| perfect | deyinmişəm | deyinmişsən | deyinmişdir | deyinmişik | deyinmişsiniz | deyinmişdirlər | ||
| past | simple | deyindim | deyindin | deyindi | deyindik | deyindiniz | deyindilər | |
| continuous | deyinirdim | deyinirdin | deyinirdi | deyinirdik | deyinirdiniz | deyinirdilər | ||
| perfect | deyinmişdim | deyinmişdin | deyinmişdi | deyinmişdik | deyinmişdiniz | deyinmişdilər | ||
| future | definite | deyinəcəyəm | deyinəcəksən | deyinəcəkdir | deyinəcəyik | deyinəcəksiniz | deyinəcəkdirlər | |
| indefinite | deyinərəm | deyinərsən | deyinər | deyinərik | deyinərsiniz | deyinərlər | ||
| future-in-the-past | definite | deyinəcəkdim | deyinəcəkdin | deyinəcəkdi | deyinəcəkdik | deyinəcəkdiniz | deyinəcəkdilər | |
| indefinite | deyinərdim | deyinərdin | deyinərdi | deyinərdik | deyinərdiniz | deyinərdilər | ||
| conditional | present | deyinsəm | deyinsən | deyinsə | deyinsək | deyinsəniz | deyinsələr | |
| past | deyinsəydim | deyinsəydin | deyinsəydi | deyinsəydik | deyinsəydiniz | deyinsəydilər | ||
| subjunctive | deyinəm | deyinəsən | deyinə | deyinək | deyinəsiniz | deyinələr | ||
| hortative | deyinəsiyəm | deyinəsisən | deyinəsidir | deyinəsiyik | deyinəsisiniz | deyinəsidirlər | ||
| obligational | present | deyinməliyəm | deyinməlisən | deyinməlidir | deyinməliyik | deyinməlisiniz | deyinməlidirlər | |
| past | deyinməliydim | deyinməliydin | deyinməliydi | deyinməliydik | deyinməliydiniz | deyinməliydilər | ||
| imperative | deyinim | deyin | deyinsin | deyinək | deyinin | deyinsinlər | ||
| negative | ||||||||
| subject non-past participle | deyinməyən | |||||||
| subject past participle | deyinməmiş | |||||||
| non-subject participle | (mənim +) deyinmədiyim | (sənin +) deyinmədiyin | (gen. agent +) deyinmədiyi | (bizim +) deyinmədiyimiz | (sizin +) deyinmədiyiniz | (gen. agent +) deyinmədiyi or deyinmədikləri | ||
| converb | deyinməyib | |||||||
| gerund | deyinməyərək | |||||||
| infinitive | deyinməmək | |||||||
| singular | plural | |||||||
| first | second | third | first | second | third | |||
| indicative | present | simple | deyinmirəm | deyinmirsən | deyinmir | deyinmirik | deyinmirsiniz | deyinmirlər |
| perfect | deyinməmişəm | deyinməmişsən | deyinməmişdir | deyinməmişik | deyinməmişsiniz | deyinməmişdirlər | ||
| past | simple | deyinmədim | deyinmədin | deyinmədi | deyinmədik | deyinmədiniz | deyinmədilər | |
| continuous | deyinmirdim | deyinmirdin | deyinmirdi | deyinmirdik | deyinmirdiniz | deyinmirdilər | ||
| perfect | deyinməmişdim | deyinməmişdin | deyinməmişdi | deyinməmişdik | deyinməmişdiniz | deyinməmişdilər | ||
| future | definite | deyinməyəcəyəm | deyinməyəcəksən | deyinməyəcəkdir | deyinməyəcəyik | deyinməyəcəksiniz | deyinməyəcəkdirlər | |
| indefinite | deyinmərəm | deyinmərsən | deyinməz | deyinmərik | deyinmərsiniz | deyinməzlər | ||
| future-in-the-past | definite | deyinməyəcəkdim | deyinməyəcəkdin | deyinməyəcəkdi | deyinməyəcəkdik | deyinməyəcəkdiniz | deyinməyəcəkdilər | |
| indefinite | deyinməzdim | deyinməzdin | deyinməzdi | deyinməzdik | deyinməzdiniz | deyinməzdilər | ||
| conditional | present | deyinməsəm | deyinməsən | deyinməsə | deyinməsək | deyinməsəniz | deyinməsələr | |
| past | deyinməsəydim | deyinməsəydin | deyinməsəydi | deyinməsəydik | deyinməsəydiniz | deyinməsəydilər | ||
| subjunctive | deyinməyəm | deyinməyəsən | deyinməyə | deyinməyək | deyinməyəsiniz | deyinməyələr | ||
| hortative | deyinməyəsiyəm | deyinməyəsisən | deyinməyəsidir | deyinməyəsiyik | deyinməyəsisiniz | deyinməyəsidirlər | ||
| obligational | present | deyinməməliyəm | deyinməməlisən | deyinməməlidir | deyinməməliyik | deyinməməlisiniz | deyinməməlidirlər | |
| past | deyinməməliydim | deyinməməliydin | deyinməməliydi | deyinməməliydik | deyinməməliydiniz | deyinməməliydilər | ||
| imperative | deyinməyim | deyinmə | deyinməsin | deyinməyək | deyinməyin | deyinməsinlər | ||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.