talan etmək
Azerbaijani
Conjugation
Conjugation of talan etmək
| positive | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| subject non-past participle | talan edən | |||||||
| subject past participle | talan etmiş | |||||||
| subject future definite participle | talan edəcəq | |||||||
| subject future indefinite participle | talan edər | |||||||
| non-subject participle | (mənim +) talan etdiyim | (sənin +) talan etdiyin | (gen. agent +) talan etdiyi | (bizim +) talan etdiyimiz | (sizin +) talan etdiyiniz | (gen. agent +) talan etdiyi or talan etdikləri | ||
| converb | talan edib | |||||||
| gerund | talan edərək | |||||||
| infinitive | talan etmək | |||||||
| singular | plural | |||||||
| first | second | third | first | second | third | |||
| indicative | present | simple | talan edirəm | talan edirsən | talan edir | talan edirik | talan edirsiniz | talan edirlər |
| perfect | talan etmişəm | talan etmişsən | talan etmiş | talan etmişik | talan etmişsiniz | talan etmişlər | ||
| past | simple | talan etdim | talan etdin | talan etdi | talan etdik | talan etdiniz | talan etdilər | |
| continuous | talan edirdim | talan edirdin | talan edirdi | talan edirdik | talan edirdiniz | talan edirdilər | ||
| perfect | talan etmişdim | talan etmişdin | talan etmişdi | talan etmişdik | talan etmişdiniz | talan etmişdilər | ||
| future | definite | talan edəcəyəm | talan edəcəksən | talan edəcək | talan edəcəyik | talan edəcəksiniz | talan edəcəklər | |
| indefinite | talan edərəm | talan edərsən | talan edər | talan edərik | talan edərsiniz | talan edərlər | ||
| future-in-the-past | definite | talan edəcəkdim | talan edəcəkdin | talan edəcəkdi | talan edəcəkdik | talan edəcəkdiniz | talan edəcəkdilər | |
| indefinite | talan edərdim | talan edərdin | talan edərdi | talan edərdik | talan edərdiniz | talan edərdilər | ||
| conditional | present | talan etsəm | talan etsən | talan etsə | talan etsək | talan etsəniz | talan etsələr | |
| past | talan etsəydim | talan etsəydin | talan etsəydi | talan etsəydik | talan etsəydiniz | talan etsəydilər | ||
| subjunctive | talan edəm | talan edəsən | talan edə | talan edək | talan edəsiniz | talan edələr | ||
| hortative | talan edəsiyəm | talan edəsisən | talan edəsi | talan edəsiyik | talan edəsisiniz | talan edəsilər | ||
| obligational | present | talan etməliyəm | talan etməlisən | talan etməli | talan etməliyik | talan etməlisiniz | talan etməlilər | |
| past | talan etməliydim | talan etməliydin | talan etməliydi | talan etməliydik | talan etməliydiniz | talan etməliydilər | ||
| imperative | talan edim | talan et | talan etsin | talan edək | talan edin | talan etsinlər | ||
| negative | ||||||||
| subject non-past participle | talan etməyən | |||||||
| subject past participle | talan etməmiş | |||||||
| subject future definite participle | talan etməyəcəq | |||||||
| subject future indefinite participle | talan etməz | |||||||
| non-subject participle | (mənim +) talan etmədiyim | (sənin +) talan etmədiyin | (gen. agent +) talan etmədiyi | (bizim +) talan etmədiyimiz | (sizin +) talan etmədiyiniz | (gen. agent +) talan etmədiyi or talan etmədikləri | ||
| converb | talan etməyib | |||||||
| gerund | talan etməyərək | |||||||
| infinitive | talan etməmək | |||||||
| singular | plural | |||||||
| first | second | third | first | second | third | |||
| indicative | present | simple | talan etmirəm | talan etmirsən | talan etmir | talan etmirik | talan etmirsiniz | talan etmirlər |
| perfect | talan etməmişəm | talan etməmişsən | talan etməmiş | talan etməmişik | talan etməmişsiniz | talan etməmişlər | ||
| past | simple | talan etmədim | talan etmədin | talan etmədi | talan etmədik | talan etmədiniz | talan etmədilər | |
| continuous | talan etmirdim | talan etmirdin | talan etmirdi | talan etmirdik | talan etmirdiniz | talan etmirdilər | ||
| perfect | talan etməmişdim | talan etməmişdin | talan etməmişdi | talan etməmişdik | talan etməmişdiniz | talan etməmişdilər | ||
| future | definite | talan etməyəcəyəm | talan etməyəcəksən | talan etməyəcək | talan etməyəcəyik | talan etməyəcəksiniz | talan etməyəcəklər | |
| indefinite | talan etmərəm | talan etmərsən | talan etməz | talan etmərik | talan etmərsiniz | talan etməzlər | ||
| future-in-the-past | definite | talan etməyəcəkdim | talan etməyəcəkdin | talan etməyəcəkdi | talan etməyəcəkdik | talan etməyəcəkdiniz | talan etməyəcəkdilər | |
| indefinite | talan etməzdim | talan etməzdin | talan etməzdi | talan etməzdik | talan etməzdiniz | talan etməzdilər | ||
| conditional | present | talan etməsəm | talan etməsən | talan etməsə | talan etməsək | talan etməsəniz | talan etməsələr | |
| past | talan etməsəydim | talan etməsəydin | talan etməsəydi | talan etməsəydik | talan etməsəydiniz | talan etməsəydilər | ||
| subjunctive | talan etməyəm | talan etməyəsən | talan etməyə | talan etməyək | talan etməyəsiniz | talan etməyələr | ||
| hortative | talan etməyəsiyəm | talan etməyəsisən | talan etməyəsi | talan etməyəsiyik | talan etməyəsisiniz | talan etməyəsilər | ||
| obligational | present | talan etməməliyəm | talan etməməlisən | talan etməməli | talan etməməliyik | talan etməməlisiniz | talan etməməlilər | |
| past | talan etməməliydim | talan etməməliydin | talan etməməliydi | talan etməməliydik | talan etməməliydiniz | talan etməməliydilər | ||
| imperative | talan etməyim | talan etmə | talan etməsin | talan etməyək | talan etməyin | talan etməsinlər | ||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.