tüpürmək
Azerbaijani
Alternative forms
- tüfürmək
Etymology
Onomatopoeic.
Conjugation
Conjugation of tüpürmək
| positive | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| subject non-past participle | tüpürən | |||||||
| subject past participle | tüpürmüş | |||||||
| subject future definite participle | tüpürəcəq | |||||||
| subject future indefinite participle | tüpürər | |||||||
| non-subject participle | (mənim +) tüpürdüyüm | (sənin +) tüpürdüyün | (gen. agent +) tüpürdüyü | (bizim +) tüpürdüyümüz | (sizin +) tüpürdüyünüz | (gen. agent +) tüpürdüyü or tüpürdükləri | ||
| converb | tüpürüb | |||||||
| gerund | tüpürərək | |||||||
| infinitive | tüpürmək | |||||||
| singular | plural | |||||||
| first | second | third | first | second | third | |||
| indicative | present | simple | tüpürürəm | tüpürürsən | tüpürür | tüpürürük | tüpürürsünüz | tüpürürlər |
| perfect | tüpürmüşəm | tüpürmüşsən | tüpürmüş | tüpürmüşük | tüpürmüşsünüz | tüpürmüşlər | ||
| past | simple | tüpürdüm | tüpürdün | tüpürdü | tüpürdük | tüpürdünüz | tüpürdülər | |
| continuous | tüpürürdüm | tüpürürdün | tüpürürdü | tüpürürdük | tüpürürdünüz | tüpürürdülər | ||
| perfect | tüpürmüşdüm | tüpürmüşdün | tüpürmüşdü | tüpürmüşdük | tüpürmüşdünüz | tüpürmüşdülər | ||
| future | definite | tüpürəcəyəm | tüpürəcəksən | tüpürəcək | tüpürəcəyik | tüpürəcəksiniz | tüpürəcəklər | |
| indefinite | tüpürərəm | tüpürərsən | tüpürər | tüpürərik | tüpürərsiniz | tüpürərlər | ||
| future-in-the-past | definite | tüpürəcəkdim | tüpürəcəkdin | tüpürəcəkdi | tüpürəcəkdik | tüpürəcəkdiniz | tüpürəcəkdilər | |
| indefinite | tüpürərdim | tüpürərdin | tüpürərdi | tüpürərdik | tüpürərdiniz | tüpürərdilər | ||
| conditional | present | tüpürsəm | tüpürsən | tüpürsə | tüpürsək | tüpürsəniz | tüpürsələr | |
| past | tüpürsəydim | tüpürsəydin | tüpürsəydi | tüpürsəydik | tüpürsəydiniz | tüpürsəydilər | ||
| subjunctive | tüpürəm | tüpürəsən | tüpürə | tüpürək | tüpürəsiniz | tüpürələr | ||
| hortative | tüpürəsiyəm | tüpürəsisən | tüpürəsi | tüpürəsiyik | tüpürəsisiniz | tüpürəsilər | ||
| obligational | present | tüpürməliyəm | tüpürməlisən | tüpürməli | tüpürməliyik | tüpürməlisiniz | tüpürməlilər | |
| past | tüpürməliydim | tüpürməliydin | tüpürməliydi | tüpürməliydik | tüpürməliydiniz | tüpürməliydilər | ||
| imperative | tüpürüm | tüpür | tüpürsün | tüpürək | tüpürün | tüpürsünlər | ||
| negative | ||||||||
| subject non-past participle | tüpürməyən | |||||||
| subject past participle | tüpürməmiş | |||||||
| subject future definite participle | tüpürməyəcəq | |||||||
| subject future indefinite participle | tüpürməz | |||||||
| non-subject participle | (mənim +) tüpürmədiyim | (sənin +) tüpürmədiyin | (gen. agent +) tüpürmədiyi | (bizim +) tüpürmədiyimiz | (sizin +) tüpürmədiyiniz | (gen. agent +) tüpürmədiyi or tüpürmədikləri | ||
| converb | tüpürməyib | |||||||
| gerund | tüpürməyərək | |||||||
| infinitive | tüpürməmək | |||||||
| singular | plural | |||||||
| first | second | third | first | second | third | |||
| indicative | present | simple | tüpürmürəm | tüpürmürsən | tüpürmür | tüpürmürük | tüpürmürsünüz | tüpürmürlər |
| perfect | tüpürməmişəm | tüpürməmişsən | tüpürməmiş | tüpürməmişik | tüpürməmişsiniz | tüpürməmişlər | ||
| past | simple | tüpürmədim | tüpürmədin | tüpürmədi | tüpürmədik | tüpürmədiniz | tüpürmədilər | |
| continuous | tüpürmürdüm | tüpürmürdün | tüpürmürdü | tüpürmürdük | tüpürmürdünüz | tüpürmürdülər | ||
| perfect | tüpürməmişdim | tüpürməmişdin | tüpürməmişdi | tüpürməmişdik | tüpürməmişdiniz | tüpürməmişdilər | ||
| future | definite | tüpürməyəcəyəm | tüpürməyəcəksən | tüpürməyəcək | tüpürməyəcəyik | tüpürməyəcəksiniz | tüpürməyəcəklər | |
| indefinite | tüpürmərəm | tüpürmərsən | tüpürməz | tüpürmərik | tüpürmərsiniz | tüpürməzlər | ||
| future-in-the-past | definite | tüpürməyəcəkdim | tüpürməyəcəkdin | tüpürməyəcəkdi | tüpürməyəcəkdik | tüpürməyəcəkdiniz | tüpürməyəcəkdilər | |
| indefinite | tüpürməzdim | tüpürməzdin | tüpürməzdi | tüpürməzdik | tüpürməzdiniz | tüpürməzdilər | ||
| conditional | present | tüpürməsəm | tüpürməsən | tüpürməsə | tüpürməsək | tüpürməsəniz | tüpürməsələr | |
| past | tüpürməsəydim | tüpürməsəydin | tüpürməsəydi | tüpürməsəydik | tüpürməsəydiniz | tüpürməsəydilər | ||
| subjunctive | tüpürməyəm | tüpürməyəsən | tüpürməyə | tüpürməyək | tüpürməyəsiniz | tüpürməyələr | ||
| hortative | tüpürməyəsiyəm | tüpürməyəsisən | tüpürməyəsi | tüpürməyəsiyik | tüpürməyəsisiniz | tüpürməyəsilər | ||
| obligational | present | tüpürməməliyəm | tüpürməməlisən | tüpürməməli | tüpürməməliyik | tüpürməməlisiniz | tüpürməməlilər | |
| past | tüpürməməliydim | tüpürməməliydin | tüpürməməliydi | tüpürməməliydik | tüpürməməliydiniz | tüpürməməliydilər | ||
| imperative | tüpürməyim | tüpürmə | tüpürməsin | tüpürməyək | tüpürməyin | tüpürməsinlər | ||
Derived terms
- tüpürcək (“saliva”)
Further reading
- “tüpürmək” in Obastan.com.
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.