seitsenkertaistua
Finnish
Etymology
Pronunciation
- IPA(key): /ˈsei̯tsenˌkertɑi̯stuɑˣ/, [ˈs̠e̞i̯t̪s̠e̞nˌke̞rt̪ɑi̯s̠t̪uɑ(ʔ)]
- Hyphenation: seit‧sen‧ker‧tais‧tu‧a
Conjugation
| Inflection of seitsenkertaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| indicative mood | ||||||
| present tense | perfect | |||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | |
| 1st sing. | seitsenkertaistun | en seitsenkertaistu | 1st sing. | olen seitsenkertaistunut | en ole seitsenkertaistunut | |
| 2nd sing. | seitsenkertaistut | et seitsenkertaistu | 2nd sing. | olet seitsenkertaistunut | et ole seitsenkertaistunut | |
| 3rd sing. | seitsenkertaistuu | ei seitsenkertaistu | 3rd sing. | on seitsenkertaistunut | ei ole seitsenkertaistunut | |
| 1st plur. | seitsenkertaistumme | emme seitsenkertaistu | 1st plur. | olemme seitsenkertaistuneet | emme ole seitsenkertaistuneet | |
| 2nd plur. | seitsenkertaistutte | ette seitsenkertaistu | 2nd plur. | olette seitsenkertaistuneet | ette ole seitsenkertaistuneet | |
| 3rd plur. | seitsenkertaistuvat | eivät seitsenkertaistu | 3rd plur. | ovat seitsenkertaistuneet | eivät ole seitsenkertaistuneet | |
| passive | seitsenkertaistutaan | ei seitsenkertaistuta | passive | on seitsenkertaistuttu | ei ole seitsenkertaistuttu | |
| past tense | pluperfect | |||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | |
| 1st sing. | seitsenkertaistuin | en seitsenkertaistunut | 1st sing. | olin seitsenkertaistunut | en ollut seitsenkertaistunut | |
| 2nd sing. | seitsenkertaistuit | et seitsenkertaistunut | 2nd sing. | olit seitsenkertaistunut | et ollut seitsenkertaistunut | |
| 3rd sing. | seitsenkertaistui | ei seitsenkertaistunut | 3rd sing. | oli seitsenkertaistunut | ei ollut seitsenkertaistunut | |
| 1st plur. | seitsenkertaistuimme | emme seitsenkertaistuneet | 1st plur. | olimme seitsenkertaistuneet | emme olleet seitsenkertaistuneet | |
| 2nd plur. | seitsenkertaistuitte | ette seitsenkertaistuneet | 2nd plur. | olitte seitsenkertaistuneet | ette olleet seitsenkertaistuneet | |
| 3rd plur. | seitsenkertaistuivat | eivät seitsenkertaistuneet | 3rd plur. | olivat seitsenkertaistuneet | eivät olleet seitsenkertaistuneet | |
| passive | seitsenkertaistuttiin | ei seitsenkertaistuttu | passive | oli seitsenkertaistuttu | ei ollut seitsenkertaistuttu | |
| conditional mood | ||||||
| present | perfect | |||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | |
| 1st sing. | seitsenkertaistuisin | en seitsenkertaistuisi | 1st sing. | olisin seitsenkertaistunut | en olisi seitsenkertaistunut | |
| 2nd sing. | seitsenkertaistuisit | et seitsenkertaistuisi | 2nd sing. | olisit seitsenkertaistunut | et olisi seitsenkertaistunut | |
| 3rd sing. | seitsenkertaistuisi | ei seitsenkertaistuisi | 3rd sing. | olisi seitsenkertaistunut | ei olisi seitsenkertaistunut | |
| 1st plur. | seitsenkertaistuisimme | emme seitsenkertaistuisi | 1st plur. | olisimme seitsenkertaistuneet | emme olisi seitsenkertaistuneet | |
| 2nd plur. | seitsenkertaistuisitte | ette seitsenkertaistuisi | 2nd plur. | olisitte seitsenkertaistuneet | ette olisi seitsenkertaistuneet | |
| 3rd plur. | seitsenkertaistuisivat | eivät seitsenkertaistuisi | 3rd plur. | olisivat seitsenkertaistuneet | eivät olisi seitsenkertaistuneet | |
| passive | seitsenkertaistuttaisiin | ei seitsenkertaistuttaisi | passive | olisi seitsenkertaistuttu | ei olisi seitsenkertaistuttu | |
| imperative mood | ||||||
| present | perfect | |||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | |
| 1st sing. | — | — | 1st sing. | — | — | |
| 2nd sing. | seitsenkertaistu | älä seitsenkertaistu | 2nd sing. | ole seitsenkertaistunut | älä ole seitsenkertaistunut | |
| 3rd sing. | seitsenkertaistukoon | älköön seitsenkertaistuko | 3rd sing. | olkoon seitsenkertaistunut | älköön olko seitsenkertaistunut | |
| 1st plur. | seitsenkertaistukaamme | älkäämme seitsenkertaistuko | 1st plur. | olkaamme seitsenkertaistuneet | älkäämme olko seitsenkertaistuneet | |
| 2nd plur. | seitsenkertaistukaa | älkää seitsenkertaistuko | 2nd plur. | olkaa seitsenkertaistuneet | älkää olko seitsenkertaistuneet | |
| 3rd plur. | seitsenkertaistukoot | älkööt seitsenkertaistuko | 3rd plur. | olkoot seitsenkertaistuneet | älkööt olko seitsenkertaistuneet | |
| passive | seitsenkertaistuttakoon | älköön seitsenkertaistuttako | passive | olkoon seitsenkertaistuttu | älköön olko seitsenkertaistuttu | |
| potential mood | ||||||
| present | perfect | |||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | |
| 1st sing. | seitsenkertaistunen | en seitsenkertaistune | 1st sing. | lienen seitsenkertaistunut | en liene seitsenkertaistunut | |
| 2nd sing. | seitsenkertaistunet | et seitsenkertaistune | 2nd sing. | lienet seitsenkertaistunut | et liene seitsenkertaistunut | |
| 3rd sing. | seitsenkertaistunee | ei seitsenkertaistune | 3rd sing. | lienee seitsenkertaistunut | ei liene seitsenkertaistunut | |
| 1st plur. | seitsenkertaistunemme | emme seitsenkertaistune | 1st plur. | lienemme seitsenkertaistuneet | emme liene seitsenkertaistuneet | |
| 2nd plur. | seitsenkertaistunette | ette seitsenkertaistune | 2nd plur. | lienette seitsenkertaistuneet | ette liene seitsenkertaistuneet | |
| 3rd plur. | seitsenkertaistunevat | eivät seitsenkertaistune | 3rd plur. | lienevät seitsenkertaistuneet | eivät liene seitsenkertaistuneet | |
| passive | seitsenkertaistuttaneen | ei seitsenkertaistuttane | passive | lienee seitsenkertaistuttu | ei liene seitsenkertaistuttu | |
| Nominal forms | ||||||
| infinitives | participles | |||||
| active | passive | active | passive | |||
| 1st | seitsenkertaistua | present | seitsenkertaistuva | seitsenkertaistuttava | ||
| long 1st2 | seitsenkertaistuakseen | past | seitsenkertaistunut | seitsenkertaistuttu | ||
| 2nd | inessive1 | seitsenkertaistuessa | seitsenkertaistuttaessa | agent1, 3 | seitsenkertaistuma | |
| instructive | seitsenkertaistuen | — | negative | seitsenkertaistumaton | ||
| 3rd | inessive | seitsenkertaistumassa | — | 1) Usually with a possessive suffix. 2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural. | ||
| elative | seitsenkertaistumasta | — | ||||
| illative | seitsenkertaistumaan | — | ||||
| adessive | seitsenkertaistumalla | — | ||||
| abessive | seitsenkertaistumatta | — | ||||
| instructive | seitsenkertaistuman | seitsenkertaistuttaman | ||||
| 4th | nominative | seitsenkertaistuminen | ||||
| partitive | seitsenkertaistumista | |||||
| 5th2 | seitsenkertaistumaisillaan | |||||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.