punajuuripihvi
Finnish
Pronunciation
- IPA(key): /ˈpunɑˌjuːriˌpihʋi/, [ˈpunɑˌjuːriˌpiçʋi]
- Hyphenation: pu‧na‧juu‧ri‧pih‧vi
Declension
| Inflection of punajuuripihvi (Kotus type 5/risti, no gradation) | |||
|---|---|---|---|
| nominative | punajuuripihvi | punajuuripihvit | |
| genitive | punajuuripihvin | punajuuripihvien | |
| partitive | punajuuripihviä | punajuuripihvejä | |
| illative | punajuuripihviin | punajuuripihveihin | |
| singular | plural | ||
| nominative | punajuuripihvi | punajuuripihvit | |
| accusative | nom. | punajuuripihvi | punajuuripihvit |
| gen. | punajuuripihvin | ||
| genitive | punajuuripihvin | punajuuripihvien | |
| partitive | punajuuripihviä | punajuuripihvejä | |
| inessive | punajuuripihvissä | punajuuripihveissä | |
| elative | punajuuripihvistä | punajuuripihveistä | |
| illative | punajuuripihviin | punajuuripihveihin | |
| adessive | punajuuripihvillä | punajuuripihveillä | |
| ablative | punajuuripihviltä | punajuuripihveiltä | |
| allative | punajuuripihville | punajuuripihveille | |
| essive | punajuuripihvinä | punajuuripihveinä | |
| translative | punajuuripihviksi | punajuuripihveiksi | |
| instructive | — | punajuuripihvein | |
| abessive | punajuuripihvittä | punajuuripihveittä | |
| comitative | — | punajuuripihveineen | |
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.