laajamerkityksinen
Finnish
Pronunciation
- IPA(key): /ˈlɑːjɑˌmerkityksinen/, [ˈlɑːjɑˌme̞rkit̪yks̠ine̞n]
- Hyphenation: laa‧ja‧mer‧ki‧tyk‧si‧nen
Adjective
laajamerkityksinen (comparative laajamerkityksisempi, superlative laajamerkityksisin)
Declension
| Inflection of laajamerkityksinen (Kotus type 38/nainen, no gradation) | |||
|---|---|---|---|
| nominative | laajamerkityksinen | laajamerkityksiset | |
| genitive | laajamerkityksisen | laajamerkityksisten laajamerkityksisien | |
| partitive | laajamerkityksistä | laajamerkityksisiä | |
| illative | laajamerkityksiseen | laajamerkityksisiin | |
| singular | plural | ||
| nominative | laajamerkityksinen | laajamerkityksiset | |
| accusative | nom. | laajamerkityksinen | laajamerkityksiset |
| gen. | laajamerkityksisen | ||
| genitive | laajamerkityksisen | laajamerkityksisten laajamerkityksisien | |
| partitive | laajamerkityksistä | laajamerkityksisiä | |
| inessive | laajamerkityksisessä | laajamerkityksisissä | |
| elative | laajamerkityksisestä | laajamerkityksisistä | |
| illative | laajamerkityksiseen | laajamerkityksisiin | |
| adessive | laajamerkityksisellä | laajamerkityksisillä | |
| ablative | laajamerkityksiseltä | laajamerkityksisiltä | |
| allative | laajamerkityksiselle | laajamerkityksisille | |
| essive | laajamerkityksisenä | laajamerkityksisinä | |
| translative | laajamerkityksiseksi | laajamerkityksisiksi | |
| instructive | — | laajamerkityksisin | |
| abessive | laajamerkityksisettä | laajamerkityksisittä | |
| comitative | — | laajamerkityksisine | |
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.