kitiinipanssari
Finnish
Pronunciation
- IPA(key): /ˈkitiːniˌpɑnsːɑri/, [ˈkit̪iːniˌpɑns̠ːɑri]
- Hyphenation: ki‧tii‧ni‧pans‧sa‧ri
Declension
| Inflection of kitiinipanssari (Kotus type 6/paperi, no gradation) | |||
|---|---|---|---|
| nominative | kitiinipanssari | kitiinipanssarit | |
| genitive | kitiinipanssarin | kitiinipanssarien kitiinipanssareiden kitiinipanssareitten | |
| partitive | kitiinipanssaria | kitiinipanssareita kitiinipanssareja | |
| illative | kitiinipanssariin | kitiinipanssareihin | |
| singular | plural | ||
| nominative | kitiinipanssari | kitiinipanssarit | |
| accusative | nom. | kitiinipanssari | kitiinipanssarit |
| gen. | kitiinipanssarin | ||
| genitive | kitiinipanssarin | kitiinipanssarien kitiinipanssareiden kitiinipanssareitten | |
| partitive | kitiinipanssaria | kitiinipanssareita kitiinipanssareja | |
| inessive | kitiinipanssarissa | kitiinipanssareissa | |
| elative | kitiinipanssarista | kitiinipanssareista | |
| illative | kitiinipanssariin | kitiinipanssareihin | |
| adessive | kitiinipanssarilla | kitiinipanssareilla | |
| ablative | kitiinipanssarilta | kitiinipanssareilta | |
| allative | kitiinipanssarille | kitiinipanssareille | |
| essive | kitiinipanssarina | kitiinipanssareina | |
| translative | kitiinipanssariksi | kitiinipanssareiksi | |
| instructive | — | kitiinipanssarein | |
| abessive | kitiinipanssaritta | kitiinipanssareitta | |
| comitative | — | kitiinipanssareineen | |
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.