şəkil
Azerbaijani
Pronunciation
- IPA(key): [ʃæˈkil]
- Hyphenation: şə‧kil
Noun
şəkil (definite accusative şəkli, plural şəkillər)
Declension
Declension of şəkil
| singular | plural | |
|---|---|---|
| nominative | şəkil | şəkillər |
| definite accusative | şəkli | şəkilləri |
| dative | şəklə | şəkillərə |
| locative | şəkildə | şəkillərdə |
| ablative | şəkildən | şəkillərdən |
| definite genitive | şəklin | şəkillərin |
Possessive forms of şəkil
| nominative | ||
|---|---|---|
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | şəklim | şəkillərim |
| sənin (“your”) | şəklin | şəkillərin |
| onun (“his/her/its”) | şəkli | şəkilləri |
| bizim (“our”) | şəklimiz | şəkillərimiz |
| sizin (“your”) | şəkliniz | şəkilləriniz |
| onların (“their”) | şəkli or şəkilləri | şəkilləri |
| accusative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | şəklimi | şəkillərimi |
| sənin (“your”) | şəklini | şəkillərini |
| onun (“his/her/its”) | şəklini | şəkillərini |
| bizim (“our”) | şəklimizi | şəkillərimizi |
| sizin (“your”) | şəklinizi | şəkillərinizi |
| onların (“their”) | şəklini or şəkillərini | şəkillərini |
| dative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | şəklimə | şəkillərimə |
| sənin (“your”) | şəklinə | şəkillərinə |
| onun (“his/her/its”) | şəklinə | şəkillərinə |
| bizim (“our”) | şəklimizə | şəkillərimizə |
| sizin (“your”) | şəklinizə | şəkillərinizə |
| onların (“their”) | şəklinə or şəkillərinə | şəkillərinə |
| locative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | şəklimdə | şəkillərimdə |
| sənin (“your”) | şəklində | şəkillərində |
| onun (“his/her/its”) | şəklində | şəkillərində |
| bizim (“our”) | şəklimizdə | şəkillərimizdə |
| sizin (“your”) | şəklinizdə | şəkillərinizdə |
| onların (“their”) | şəklində or şəkillərində | şəkillərində |
| ablative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | şəklimdən | şəkillərimdən |
| sənin (“your”) | şəklindən | şəkillərindən |
| onun (“his/her/its”) | şəklindən | şəkillərindən |
| bizim (“our”) | şəklimizdən | şəkillərimizdən |
| sizin (“your”) | şəklinizdən | şəkillərinizdən |
| onların (“their”) | şəklindən or şəkillərindən | şəkillərindən |
| genitive | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | şəklimin | şəkillərimin |
| sənin (“your”) | şəklinin | şəkillərinin |
| onun (“his/her/its”) | şəklinin | şəkillərinin |
| bizim (“our”) | şəklimizin | şəkillərimizin |
| sizin (“your”) | şəklinizin | şəkillərinizin |
| onların (“their”) | şəklinin or şəkillərinin | şəkillərinin |
Derived terms
- şəkilçi (“affix”)
- tam şəkildə (“completely”)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.